  • 515D476M035AA6AE3
515D476M035AA6AE3
advertisement
Manufacturer No:
515D476M035AA6AE3
HK JDW NO:
874-515D476M035AA6AE3
Datasheet:
515D476M035AA6AE3
Description:
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
515D476M035AA6AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    515D
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.04935mA
  • Ripple Current
    140mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm