  • UPM1H4R7MDD1TD
UPM1H4R7MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPM1H4R7MDD1TD
HK JDW NO:
555-UPM1H4R7MDD1TD
Description:
UPM 4.7μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 40mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10499
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM1H4R7MDD1TD
    Select All
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00705mA
  • Ripple Current
    40mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    2.2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40mA @ 120Hz
  • Diameter
    5mm