  • EKZE350ETD561MJ25S
EKZE350ETD561MJ25S
advertisement
Manufacturer No:
EKZE350ETD561MJ25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKZE350ETD561MJ25S
Package:
Radial, Can
Description:
KZE 560μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 2.15A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 57
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKZE350ETD561MJ25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.075A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.15A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KZE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.15A