  • UPJ2E220MHD
UPJ2E220MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPJ2E220MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPJ2E220MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPJ 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2257
Step5Bar-code shipping tag
UPJ2E220MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPJ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    320μA
  • Ripple Current
    150mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm