  • EEE-FC1H2R2R
EEE-FC1H2R2R
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FC1H2R2R
HK JDW NO:
590-EEE-FC1H2R2R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FC1H2R2R
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FC1H2R2R
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    1.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    30mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    22.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    30mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    30mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Width
    4.3mm