  • UPJ1A181MED
UPJ1A181MED
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1A181MED
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPJ1A181MED
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPJ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 205mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 727
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1A181MED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPJ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    54μA
  • Ripple Current
    205mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    460mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    205mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    11mm