  • UMA1HR47MDD1TP
UMA1HR47MDD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UMA1HR47MDD1TP
HK JDW NO:
555-UMA1HR47MDD1TP
Description:
UMA 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 4mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMA1HR47MDD1TP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm