  • 450QXW56MEFC12.5X35
450QXW56MEFC12.5X35
advertisement
Manufacturer No:
450QXW56MEFC12.5X35
HK JDW NO:
683-450QXW56MEFC12.5X35
Package:
Radial, Can
Description:
QXW 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 490mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450QXW56MEFC12.5X35
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    QXW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    490mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    490mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    735mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm