  • ULV2W5R6MNL1GS
ULV2W5R6MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
ULV2W5R6MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-ULV2W5R6MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ULV2W5R6MNL1GS
Description:
ULV 5.6μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 40mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 4.5mm Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ULV2W5R6MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40mA @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    1.209986g
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ULV
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Lead Pitch
    4.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    200.8mA
  • Ripple Current
    40mA