  • B43508B2188M80
B43508B2188M80
advertisement
Manufacturer No:
B43508B2188M80
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43508B2188M80
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43508B2188M80
Description:
B43508 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.54A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508B2188M80
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1800μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 100Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.54A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    90mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.54A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.661 42.20mm