  • B41458B8689M003
B41458B8689M003
advertisement
Manufacturer No:
B41458B8689M003
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41458B8689M003
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B41458B8689M003
Description:
B41458 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 57A 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B41458B8689M003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41458
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    68000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    57A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    6.5mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20A @ 100Hz
  • Diameter
    76.9mm
  • Height Seated (Max)
    4.201 106.70mm
  • Length
    105.7mm