  • UKL2A471KHD
UKL2A471KHD
advertisement
Manufacturer No:
UKL2A471KHD
HK JDW NO:
555-UKL2A471KHD
Description:
UKL 470μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 910mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 261
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKL2A471KHD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UKL
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.094mA
  • Ripple Current
    910mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    1.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    910mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.365A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm