  • B43601G2567M067
B43601G2567M067
advertisement
Manufacturer No:
B43601G2567M067
HK JDW NO:
769-B43601G2567M067
Description:
560μF Capacitor 20% 1.99A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601G2567M067
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Ripple Current
    1.99A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    30mm
  • Length
    25mm