  • UHZ0J332MPM
UHZ0J332MPM
advertisement
Manufacturer No:
UHZ0J332MPM
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHZ0J332MPM
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHZ 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.69A 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHZ0J332MPM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHZ
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    623.7μA
  • Ripple Current
    4.69A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Impedance
    6.5mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.69A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm