  • UHW1C122MPD
UHW1C122MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHW1C122MPD
HK JDW NO:
555-UHW1C122MPD
Description:
UHW 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1400
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHW1C122MPD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.5A
  • Impedance
    19mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm