  • EEU-FK1V332SB
EEU-FK1V332SB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FK1V332SB
HK JDW NO:
590-EEU-FK1V332SB
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FK1V332SB
Description:
FK 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.85A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FK1V332SB
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.155mA
  • Ripple Current
    2.85A
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.28A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.85A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm