  • UHE1A102MPD6TD
UHE1A102MPD6TD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1A102MPD6TD
HK JDW NO:
555-UHE1A102MPD6TD
Datasheet:
UHE1A102MPD6TD
Description:
UHE 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 907.5mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7781
Step5Bar-code shipping tag
UHE1A102MPD6TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    907.5mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    907.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm