  • UEP2A2R2MED
UEP2A2R2MED
advertisement
Manufacturer No:
UEP2A2R2MED
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UEP2A2R2MED
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UEP 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 20mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Bi-Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4134
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UEP2A2R2MED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UEP
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6.6μA
  • Ripple Current
    20mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    40mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm