  • UCZ1A331MCS6GS
UCZ1A331MCS6GS
advertisement
Manufacturer No:
UCZ1A331MCS6GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCZ1A331MCS6GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCZ1A331MCS6GS
Description:
UCZ 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 270mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 400
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCZ1A331MCS6GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCZ
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    270mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    135mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    270mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.425 10.80mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm