  • LGG2Z561MELZ30
LGG2Z561MELZ30
advertisement
Manufacturer No:
LGG2Z561MELZ30
HK JDW NO:
555-LGG2Z561MELZ30
Description:
LGG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGG2Z561MELZ30
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    950μA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.25A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm