  • UCY2D121MHD6
UCY2D121MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UCY2D121MHD6
HK JDW NO:
555-UCY2D121MHD6
Description:
UCY 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2289
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCY2D121MHD6
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.06mA
  • Ripple Current
    810mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.62A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm
  • Length
    31.5mm