  • UBT1C102MHD8TO
UBT1C102MHD8TO
advertisement
Manufacturer No:
UBT1C102MHD8TO
HK JDW NO:
555-UBT1C102MHD8TO
Description:
UBT 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.49A 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBT1C102MHD8TO
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    1.49A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    998.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.49A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm