  • TVX2E101MCD
TVX2E101MCD
advertisement
Manufacturer No:
TVX2E101MCD
HK JDW NO:
555-TVX2E101MCD
Datasheet:
TVX2E101MCD
Description:
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 430mA 0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX2E101MCD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TVX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.1mA
  • Ripple Current
    430mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    430mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    688mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    41.5mm