  • LQSW6121MELA25
LQSW6121MELA25
advertisement
Manufacturer No:
LQSW6121MELA25
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LQSW6121MELA25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LQS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LQSW6121MELA25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LQS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    670μA
  • Ripple Current
    810mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1583A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm