  • LNX2W392MSEHBN
LNX2W392MSEHBN
advertisement
Manufacturer No:
LNX2W392MSEHBN
HK JDW NO:
555-LNX2W392MSEHBN
Description:
LNX 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNX2W392MSEHBN
    Select All
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.68A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.236 133.00mm
  • Length
    130mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.97mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.2A @ 120Hz