  • LNT2A103MSEN
LNT2A103MSEN
advertisement
Manufacturer No:
LNT2A103MSEN
HK JDW NO:
555-LNT2A103MSEN
Description:
LNT 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT2A103MSEN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000μF
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.05A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm