  • LNR2E103MSE
LNR2E103MSE
advertisement
Manufacturer No:
LNR2E103MSE
HK JDW NO:
555-LNR2E103MSE
Description:
LNR 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.8A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNR2E103MSE
    21 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    LNR
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    31.8mm
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.74mA
  • Ripple Current
    11.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.16A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    120mm
  • Height Seated (Max)
    4.843 123.00mm