  • LLS2C561MELY
LLS2C561MELY
advertisement
Manufacturer No:
LLS2C561MELY
HK JDW NO:
555-LLS2C561MELY
Datasheet:
Description:
LLS 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.14A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LLS2C561MELY
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    890μA
  • Ripple Current
    2.14A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.14A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.21A @ 50kHz
  • Diameter
    20mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm