  • LLG2E821MELC25
LLG2E821MELC25
advertisement
Manufacturer No:
LLG2E821MELC25
HK JDW NO:
555-LLG2E821MELC25
Description:
LLG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.77A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LLG2E821MELC25
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.35mA
  • Ripple Current
    2.77A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.77A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.155A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm