  • LKSN2392MESY
LKSN2392MESY
advertisement
Manufacturer No:
LKSN2392MESY
HK JDW NO:
555-LKSN2392MESY
Description:
LKS 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKSN2392MESY
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    56V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6A @ 120Hz
  • Diameter
    20mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm