  • LGN2W271MELB35
LGN2W271MELB35
advertisement
Manufacturer No:
LGN2W271MELB35
HK JDW NO:
555-LGN2W271MELB35
Description:
LGN 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.23A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGN2W271MELB35
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.04mA
  • Ripple Current
    1.23A
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.23A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7589A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm