  • CY37064VP100-100AXI
CY37064VP100-100AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY37064VP100-100AXI
HK JDW NO:
217-CY37064VP100-100AXI
Package:
100-LQFP
Description:
3.3/5V 0.5mm PMIC Ultra37000? Series CY37064 100 Pin 100MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY37064VP100-100AXI Overview
There are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is embedded in the 100-LQFP package.The device is programmed with 69 I/Os.The device is programmed with 100 terminations.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.There is 3.3V voltage supply for this device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is recommended to package the chip by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of Ultra37000?series FPGA.It has 100pins programmed.Its related parts can be found in the [0].In digital circuits, there are 2000gates, which act as a basic building block.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].It is adopted to store data in [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 100 pins on the device.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.Initially, it requires a voltage of 3Vas the minimum supply voltage.This device runs on 3.3/5Vvolts of electricity.There is a maximum frequency of 100MHz.There are 4 logic blocks (LABs) in its basic building block.To detect input signals, there are 1 dedicated inputs.
CY37064VP100-100AXI Features
100-LQFP package
69 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins
3.3/5V power supplies
4 logic blocks (LABs)
CY37064VP100-100AXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37064VP100-100AXI CPLDs applications.
  • USB Bus
  • Parity generators
  • Programmable power management
  • Digital designs
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Preset swapping
  • Code converters
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Configurable Addressing of I/O Boards
Step5Bar-code shipping tag
CY37064VP100-100AXI
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Number of Gates
    2000
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm