  • XCR3064XL-7CP56C
XCR3064XL-7CP56C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3064XL-7CP56C
HK JDW NO:
903-XCR3064XL-7CP56C
Description:
0.5mm PMIC 56 Pin 3.3V
Purchasing and Inquiry
XCR3064XL-7CP56C Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.In this case, there are 48 I/Os programmed.There are 56 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.There is a part in the family [0].Bulkshould be used for packaging the chip.There are 56pins on the chip.When using this device, YEScan also be found.1500gates are used to construct digital circuits.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.It is recommended that data be stored in [0].This device is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].Vsup reaches 3.6Vas the maximum supply voltage.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.It is composed of 4 logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 119MHz.A programmable logic type is categorized as EE PLD.
XCR3064XL-7CP56C Features
48 I/Os
56 pin count
56 pins
4 logic blocks (LABs)
XCR3064XL-7CP56C Applications
There are a lot of Xilinx XCR3064XL-7CP56C CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • Multiple Clock Source Selection
  • Preset swapping
  • Cross-Matrix Switch
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • TIMERS/COUNTERS
  • Timing control
  • Handheld digital devices
  • Page register
Step5Bar-code shipping tag
XCR3064XL-7CP56C
  • Number of Pins
    56
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    119MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1500
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Speed Grade
    7
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm