  • CY37064P44-125JC
CY37064P44-125JC
advertisement
Manufacturer No:
CY37064P44-125JC
HK JDW NO:
217-CY37064P44-125JC
Package:
PLCC
Datasheet:
CY37064P44-125JC
Description:
1.27mm PMIC 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
CY37064P44-125JC Overview
There are 64 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the PLCC package.It is equipped with 37I/O ports.There are 44 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.There is a part included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 44pins are programmed.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].For storing data, it is recommended to use [0].There are 44pins on it.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.Its basic building block is composed of 4 logic blocks (LABs).The status of input signals is detected by 1dedicated inputs.If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.Programmable logic types are divided into EE PLD.
CY37064P44-125JC Features
PLCC package
37 I/Os
44 pin count
44 pins
4 logic blocks (LABs)
CY37064P44-125JC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor CY37064P44-125JC CPLDs applications.
  • Protection relays
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • TIMERS/COUNTERS
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • I2C BUS INTERFACE
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • DDC INTERFACE
  • Digital systems
  • Field programmable gate
Step5Bar-code shipping tag
CY37064P44-125JC
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    37
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Organization
    1 DEDICATED INPUTS, 37 I/O
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Speed Grade
    125
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • In-System Programmable
  • Length
    16.6116mm
  • Width
    16.6116mm