  • UWX1H100MCL1GB
UWX1H100MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWX1H100MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWX1H100MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWX1H100MCL1GB
Purchasing and Inquiry
UWX1H100MCL1GB Overview
Ripple current at full charge is 49.5mA @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 33mA @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.213 5.40mm is recommended.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.12 % (0.12 %).The capacitor operates from 50V DC voltage.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~85°C.
UWX1H100MCL1GB Features
the ripple current is 49.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 33mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~85°C
UWX1H100MCL1GB Applications
There are a lot of Nichicon UWX1H100MCL1GB applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Computer motherboards
  • Smoothing and filtering applications
  • Telecommunication
  • Standard and switched mode power supplies
  • Uninterruptible power supplies
  • Industrial systems
  • Computer
  • Frequency converters
  • Power supplies
  • Energy storage in pulse systems
Step5Bar-code shipping tag
UWX1H100MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UWX
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    33mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    49.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Ripple Current (AC)
    33mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm