  • UWT1HR47MCL1GB
UWT1HR47MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT1HR47MCL1GB
HK JDW NO:
555-UWT1HR47MCL1GB
Datasheet:
UWT1HR47MCL1GB
Description:
UWT 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 3.8mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWT1HR47MCL1GB
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    70μA
  • Ripple Current
    3.8mA
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.7mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    4.3mm