  • UWT1C470MCR1GB
UWT1C470MCR1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWT1C470MCR1GB
HK JDW NO:
555-UWT1C470MCR1GB
Datasheet:
UWT1C470MCR1GB
Description:
UWT 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 50mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWT1C470MCR1GB
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00752mA
  • Ripple Current
    50mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    75mA @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Available with 3mm Dia. On Request
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    10mm