  • UWT0J102MNL1GS
UWT0J102MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWT0J102MNL1GS
HK JDW NO:
555-UWT0J102MNL1GS
Datasheet:
UWT0J102MNL1GS
Purchasing and Inquiry
UWT0J102MNL1GS Overview
During full charge, the ripple current is 345mA @ 10kHz.When the charge is at the lowest, the ripple current is 230mA @ 120Hz.Seating height (Max) should be kept below 0.394 10.00mm.Despite its 0.3 % dissipation factor, it still operates.A voltage of 6.3V DC is used to operate this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -55°C~105°C.
UWT0J102MNL1GS Features
the ripple current is 345mA @ 10kHz.
the ripple current is 230mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.3 %
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C
UWT0J102MNL1GS Applications
There are a lot of Nichicon UWT0J102MNL1GS applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Energy storage in pulse systems
  • Industrial systems
  • Standard and switched mode power supplies
  • Uninterruptible power supplies
  • Telecommunication
  • Smoothing and filtering applications
  • Frequency converters
  • Computer motherboards
  • Computer
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
UWT0J102MNL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    230mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    230mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    345mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Ripple Current (AC)
    230mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm