  • UWT0G102MNR1GS
UWT0G102MNR1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWT0G102MNR1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWT0G102MNR1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWT0G102MNR1GS
Description:
UWT 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 230mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UWT0G102MNR1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UWT
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.04mA
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.4
  • Ripple Current @ Low Frequency
    230mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    345mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm