  • UWG1H101MNL1GS
UWG1H101MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWG1H101MNL1GS
HK JDW NO:
555-UWG1H101MNL1GS
Datasheet:
UWG1H101MNL1GS
Description:
UWG 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 500mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 213
Step5Bar-code shipping tag
UWG1H101MNL1GS
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    70.5μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Impedance
    300mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.9mm