  • UWG0J470MCL1GB
UWG0J470MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWG0J470MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWG0J470MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWG0J470MCL1GB
Description:
UWG 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 95mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 11902
Step5Bar-code shipping tag
UWG0J470MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UWG
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    95mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    1.8Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    47.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    5.4mm