  • UWF0J221MCL1GS
UWF0J221MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWF0J221MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWF0J221MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWF0J221MCL1GS
Description:
UWF 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 150mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 1155
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UWF0J221MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UWF
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    150mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    800mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    150mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    6.2mm