  • UWD0J330MCL1GS
UWD0J330MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWD0J330MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWD0J330MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWD0J330MCL1GS
Description:
UWD 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 150mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 6957
Step5Bar-code shipping tag
UWD0J330MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UWD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    150mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    760mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    150mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    5.3mm