  • UVZ2C470MHH
UVZ2C470MHH
advertisement
Manufacturer No:
UVZ2C470MHH
HK JDW NO:
555-UVZ2C470MHH
Description:
UVZ 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 195mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVZ2C470MHH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.4008mA
  • Ripple Current
    195mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    312mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    11mm