  • UVZ1H0R1MDD1TA
UVZ1H0R1MDD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UVZ1H0R1MDD1TA
HK JDW NO:
555-UVZ1H0R1MDD1TA
Description:
UVZ 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.3mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVZ1H0R1MDD1TA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    1.3mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm