  • UVZ0J333MRH
UVZ0J333MRH
advertisement
Manufacturer No:
UVZ0J333MRH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVZ0J333MRH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVZ 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 0.866Dia 22.00mm -55°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVZ0J333MRH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UVZ
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    33000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6.237mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.92
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.22A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    11mm