  • UVY2DR22MED
UVY2DR22MED
advertisement
Manufacturer No:
UVY2DR22MED
HK JDW NO:
555-UVY2DR22MED
Description:
UVY 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY2DR22MED
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    200V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    44.4μA
  • Ripple Current
    3.3mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.28mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm