  • UVY1H682MRD
UVY1H682MRD
advertisement
Manufacturer No:
UVY1H682MRD
HK JDW NO:
555-UVY1H682MRD
Description:
UVY 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.866Dia 22.00mm -55°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY1H682MRD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10.2mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.875A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm