  • UVY1E153MRD
UVY1E153MRD
advertisement
Manufacturer No:
UVY1E153MRD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVY1E153MRD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVY 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.75A 0.866Dia 22.00mm -55°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVY1E153MRD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UVY
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    11.25mA
  • Ripple Current
    2.75A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.46
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.75A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1625A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm