  • UVY1C222MPD1TD
UVY1C222MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVY1C222MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVY1C222MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVY 2200μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 710mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 721
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVY1C222MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    UVY
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    710mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    710mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    816.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm